Strona główna / Artykuły / Zrozumieć siebie - Twoja największa łamigłówka

Zrozumieć siebie - Twoja największa łamigłówka

Nieustannie podejmujesz jakieś decyzje. Nawet teraz podjąłeś decyzję, że chcesz przeczytać ten artykuł.

Adam Gospodarczyk

2019-08-01

Nieustannie podejmujesz jakieś decyzje. Nawet teraz podjąłeś decyzję, że chcesz przeczytać ten artykuł. W końcu przeczytanie go nie zajmie Ci więcej niż 10 minut i co ciekawe, prawdopodobnie nie będzie miało to większego wpływu na Twoje życie.

Ale co jeżeli za chwilę zainspiruję Cię do zrobienia czegoś, co zapoczątkuje poważne zmiany? Wtedy decyzja, którą właśnie podjąłeś, realnie przełoży się na Twoją przyszłość.

Prawda jest taka, że nigdy do końca nie wiesz, co będzie dalej.

W odniesieniu do naszej kariery, praktycznie każda decyzja ma poważny wpływ na naszą przyszłość. W końcu ma znaczenie to, co robimy, czy czerpiemy z tego radość, czy jesteśmy w tym dobrzy, czy się rozwijamy i ile zarabiamy.

Problem polega na tym, że większość z tych decyzji jest totalnie przypadkowa. Idziemy na studia, na kierunek na który idą nasi znajomi. Podejmujemy pracę, która da nam pieniądze ale nie jesteśmy w niej szczęśliwi. W efekcie najlepszymi momentami w ciągu tygodnia jest chwila gdy wychodzimy z pracy w piątek popołudniu.

Jak to jest, że niektórzy ludzie wydają się nie mieć tego typu problemów? Są całkowicie dopasowani do swojej roli. Często osiągają sukcesy, świetnie zarabiają i mało tego, dobrze się przy tym bawią.

Czasem jest to zwykła iluzja a czasem świadome działanie. Działanie, które w mojej opinii wymaga doskonałego zrozumienia…nas samych.

Zrozumienie siebie. Ok, ale jak?

Zacznijmy od pytania “Dlaczego niektórzy osiągają tak wiele, często dysponując porównywalnymi zasobami do innych?”. To pytanie zadał sobie Instytut Gallupa i wygląda na to, że znalazł odpowiedź:

/With over 30 years of research by Gallup we now know that focusing on what we do well correlates to productivity and performance outcomes./

Odpowiedź wydaje się jasna. Aby w pełni wykorzystać swój potencjał, poświęć całą swoją uwagę na osiągnięcie mistrzostwa w tym, w czym już teraz jesteś dobry. Nie marnuj energii i czasu na próby stania się dobrym w tych rzeczach, które obecnie sprawiają Ci trudność.

Inaczej mówiąc: wykorzystaj swoje talenty. Odkrycie ich i zrozumienie jest kluczowe w procesie “zrozumienia siebie”.

Jest jednak w tym mały problem. Popatrzenie na siebie z odpowiedniej perspektywy i krytyczna refleksja nad tym, jacy naprawdę jesteśmy to trudne zadanie. Ray Dalio w książce “Principles” twierdzi, że przed zobaczeniem “prawdy”, dzielą nas dwie rzeczy: Nasze ego (w tym emocje) oraz to, czego nie wiemy. Z tego powodu najlepiej zacząć od zewnętrznych narzędzi, które ominą ego i wskażą nam to, o czym nie mamy pojęcia.

Test Gallupa (Strengthfinder 2.0)

Jednym z takich narzędzi jest test Gallupa, który miałem okazję poznać mniej więcej dwa lata temu i szczerze mówiąc, miało to ogromny wpływ na to, gdzie teraz jestem.

Celem testu jest wskazanie naszych talentów, czyli naturalnych sposobów reagowania na określone sytuacje, informacje czy ludzi. Później gdy świadomie wykorzystujemy te talenty, stają się one naszymi mocnymi stronami. Mocna strona to w prostych słowach, umiejętność wykonywania zadań w sposób zbliżony do doskonałości.

Test Gallup’a wyróżnia 34 talenty, które po jego wykonaniu otrzymujemy w uporządkowanej kolejności, począwszy od tych, które są u nas najbardziej widoczne. Według teorii pierwsze 5 z nich, są tymi dominującymi. Z doświadczenia wiem jednak, że warto odblokować pełne wyniki testu (bo sam test jest płatny) i przyjrzeć się również pozostałym (w szczególności pierwszej 15-stce), aby mieć pełny obraz.

Po wykonaniu testu otrzymujemy zestaw dokumentów, które opisują poszczególne talenty i pomagają zrozumieć ich wady i zalety. Dokładnie tak! Źle wykorzystany talent nazywamy “niedojrzałym” i zwykle mamy z niego więcej kłopotów niż wartości.

Przykładowo jednym z moich talentów, bardzo popularnych wśród programistów jest “Learner”, czyli talent do uczenia się. Talent ten niewłaściwie wykorzystany objawia się tym, ze uczymy się dla samej nauki, nie potrafią się skupić na określonym temacie lub kategorii, w efekcie - uczymy się dużo a nie przekłada się to na realne efekty.

Prawda jest taka, że samo wykonanie testu niewiele nam da. Mało tego, często spotykam się z opiniami po wykonaniu testu w stylu “pfff, przecież ja to wszystko wiem!”. Muszę Ci coś powiedzieć: nie jest ważne to co wiesz. Ważne jest to, co z tym robisz.

Jest wiele sposobów dotyczących tego w jaki sposób podejść do wykorzystania wyników testu Gallupa. Te najbardziej ekstremalne dotyczą indywidualnych konsultacji z certyfikowanym trenerem, którego rolą jest doradzenie nam jak rozwinąć nasze talenty.

Ja jak zwykle postanowiłem podejść do tematu na swój sposób. Sposób, który w na przestrzeni dwóch lat pozwolił mi świadomie wykorzystywać i rozwijać moje talenty. Efekty możesz obserwować patrząc na rozwój mojego kanału na youtube czy Przeprogramowanych.

Proces w moim przypadku wyglądał następująco:

 1. Przeczytałem wszystkie materiały, które otrzymałem po wykonaniu testu.
 2. Zanotowałem najważniejsze moim zdaniem sugestie
 3. Wypisałem obserwacje, czyli to w jaki sposób powyższe wnioski odnoszą się do mojego życia.
 4. Na tej podstawie wyciągnąłem wnioski, czyli “co w związku z tym?”
 5. I ostatecznie przełożyłem każdy z nich na listę zadań i aktywności, które dodałem do swojego kalendarza.

To wszystko sprawiło, że świadoma praca nad talentami i ich rozwój stały się nieodłączonym elementem mojej codzienności. W perspektywie czasu, na długo po tym jak opadły pozytywne emocje po wykonaniu testu i “zajawka”, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to wszystko było realną dźwignią rozwoju mojej kariery.

Test 16 osobowości (MBTI)

Drugim testem, którego wykonanie bardzo Ci polecam jest test 16 osobowości, znany również pod nazwą MBTI (Myers-Briggs Type Indicator).

Ten test jest darmowy i możesz go wykonać tutaj: 16Personalities

Odpowiadając na kilkanaście pytań otrzymasz informację o tym, jaki typ osobowości posiadasz. Według teorii istnieje 16 typów osobowości na które składają się następujące aspekty:

 • Interakcja z otoczeniem - Introwertyczna / Ekstrawertyczna
 • Sposób przetwarzania informacji - Obserwacje / Intuicja
 • Podejmowanie decyzji - Logiczne / Emocjonalne
 • Taktyka - Osądzanie / Odkrywanie

Mój profil to INFJ. Oznacza to, że jestem introwertykiem, postrzegającym świat z pomocą intuicji, podejmującym decyzje w oparciu o emocje i ceniącym sobie uporządkowanie oraz jasny plan działania.

Cu to dużo mówić. Dawno nie opisałem siebie tak dokładnie, w tak niewielu słowach.

Podobnie jak Gallup, MBTI zmusza do refleksji i często wskazuje nam obszary naszej osobowości, które mają mniej lub bardziej pozytywny wpływ na nasze życie. Ostatecznie wszystko to dąży do tego abyśmy lepiej zrozumieli siebie.

Co ciekawe MBTI wykorzystywany jest w wielu firmach jako narzędzie pomagające w procesie rekrutacji czy podnoszeniu efektywności zespołów. Powodem tego jest fakt, że różne profile sprawdzają się w różnych okolicznościach i w różnych konfiguracjach. Np. profile Ekstrawertyczne mają większą skłonność do podejmowania ryzyka niż Introwertyczne. Z kolei profile Emocjonalne są bardziej nastawieni na innych niż Ci z profilem Logicznym.

Gallup i MBTI w Przeprogramowanych

Dość teorii! Pokażę Ci teraz jak Gallup i MBTI działa w praktyce na naszym przykładzie - teamie Przeprogramowanych.

Marcin:

 • Profil MBTI - ENTJ
 • Talenty Gallupa - Learner, Significance, Focus, Achiever, Self-assurance

Przemek:

 • Profil MBTI - ENTJ (chociaż uważamy, że to INTJ 😅)
 • Talenty Gallupa - Learner, Individualization, Responsibility, Intellect, Input

Adam:

 • Profil MBTI - INFJ
 • Talenty Gallupa - Responsibility, Learner, Ideation, Achiever, Analytical

Od razu nasuwa się kilka ciekawych wniosków:

 • Zarówno Marcin jak i Przemek mają profil “Commandera” podczas gdy ja mam profil “Advocate”. Co tu dużo mówić. Chłopaki napędzają działanie i nadają tempo, ja lubię dbać o szczegóły i zatrzymywać się wtedy gdy to niezbędne.
 • Wszyscy posiadamy talent “Learner”, uwielbiamy się uczyć i najlepiej czujemy się gdy dzielimy się tą wiedzą z innymi.
 • Ja i Marcin posiadamy talent Achiever, który sprawia że jesteśmy w stanie wykrzesać energię wtedy, gdy jest to najbardziej potrzebne aby zrealizować jakiś cel. Przemek z kolei zwykle jest głosem “Panowie, zwolnijmy” 😉
 • Ja i Przemek mamy talent Responsibility, który zwykle objawia się dużą ostrożnością. Czasem za dużą. Wtedy do gry wchodzi Marcin, biorąc temat na siebie lub inspiruje nas podjęcia działania.
 • Marcin świetnie wykorzystuje talent focus, również w pracy zespołowej, ucinając różnego rodzaju pomysły, które odwodzą nas od realizacji najważniejszego celu.
 • Przemek posiada połączenie talentów Input i Learner, które są bardzo do siebie zbliżone. Objawia się to tym, że często podrzuca nam różne ciekawe źródła (chociaż zarówno ja i Marcin mamy też sporo własnych)
 • No i jak wykorzystując talent Ideation (mój ulubiony), często potrafię pokazać różne perspektywy i połączyć to, co pozornie nie ma ze sobą związku. W efekcie bardzo często trafnie zadane przeze mnie pytanie, zmienia bieg dyskusji czy finalnie, podejmowanych przez nas działań.

Nie mogę powiedzieć, że w naszym teamie panuje pełna różnorodność i wzajemnie adresujemy swoje słabe strony. Nie zmienia to jednak faktu, że wspólnie świadomie wykorzystując te mocne, efektywnie osiągamy kolejne cele.

Warto było czytać?

Będę z Tobą szczery. Wiedza którą właśnie Ci przekazałem jest podstawą działań, które z całą pewnością mają ogromne przełożenie na karierę i tempo naszego rozwoju. To jak ją wykorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie.

To wszystko to nie wyłącznie teoria, którą przeczytałem w jakiejś książce, tylko realna część mojej kariery i rozwoju osób z którymi pracuję - w tym Marcina i Przemka z którymi wspólnie rozwijamy Przeprogramowanych. I właśnie z tego powodu postanowiłem się z Tobą tym podzielić. Jeżeli u nas działa, jest szansa, że zadziała również u Ciebie.

Na sam koniec podkreślę raz jeszcze: “Nie ważne jest to co wiesz. Ważne jest to, co z tym robisz”