Strona główna / Artykuły / Jak polecieć w kosmos? Instrukcję przedstawia Ozan Varol

Jak polecieć w kosmos? Instrukcję przedstawia Ozan Varol

Loty w kosmos są w twoim zasięgu - aby jednak osiągnąć ten cel musisz uzbroić się w zestaw przydatnych strategii o których pisze Ozan Varol

Przemek Smyrdek

2021-07-26

Kiedy prezydent Kennedy deklarował w 1962r., że Stany Zjednoczone w ciągu dekady umieszczą człowieka na Księżycu, to słuchacze jego przemówienia mieli w sobie tyle samo nadziei co przerażenia. Technologia nie istniała, know-how nie było, a budżet nie był zabezpieczony.

Finał tej historii był tylko jeden - obietnice udało się spełnić, a już dekadę później technologia lotów w kosmos wydawała się trywialna i zupełnie w zasięgu ręki ludzkości. Jak do tego doprowadzono?

Ten znakomity przykład tzw. "moonshot thinking" to motyw przewodni książki "Think like a Rocket Scientist", która w wielu rankingach zdobyła tytuł Biznesowej Książki Roku 2020 i polecały ją takie osobistości jak Bill Gates czy Adam Grant.

Ozan Varol, autor książki, to wykładowca uniwersytecki ale też inżynier, który miał okazję pracować przy dwóch łazikach marsjańskich które Stany Zjednoczone z powodzeniem wysłały do badań Czerwonej Planety. Właśnie na podstawie wspomnianych doświadczeń z łazikami Varol pisze książkę w której opowiada dlaczego każdy z nas - zarówno ja, ty jak i twoja ciocia lub wujek - możemy "przeprogramować się" i zacząć myśleć jak inżynier lotów kosmicznych.

Jak to zrobić?

Książka - jak na początku przyznaje sam autor - daje nam zestaw prostych i niesamowicie praktycznych porad dotyczących życia prywatnego jak i zawodowego. Praktyk, które dotyczą odpowiedniego podejścia do naprawdę ambitnych projektów, samego etapu ich realizacji oraz wyciągania wniosków po ich zakończeniu. Stategiami o których mówi autor są chociażby eksperymenty myślowe, stosowanie redundancji w życiu codziennym jak i wizualizowanie osiągania celów "od tyłu".

Bez obaw - książka nie jest tak bardzo znienawidzoną "coachingową nowomową" w której więcej lania wody niż treści. Zarówno ja jak i Marcin mamy alergię na tego typu materiały, jednak "Think like a Rocket Scientist" okazała się pozycją zupełnie inną. Taką, której na Goodreads.com daliśmy zgodnie notę 5/5.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do mojej recenzji na kanale Przeprogramowani!

6 wyselekcjonowanych linków co piątek na Twojej skrzynce

Co piątek rano dzielimy się sześcioma wartościowymi materiałami na dobry początek weekendu.

Dołącz do społeczności 2 tys. ambitnych programistów.

6 wyselekcjonowanych linków co piątek na Twojej skrzynce

Co piątek rano dzielimy się sześcioma wartościowymi materiałami na dobry początek weekendu.

Dołącz do społeczności 2 tys. ambitnych programistów.