Strona główna / Artykuły / Gatsby - Headless CMS

Gatsby - Headless CMS

Obecnie, wszystkie dane w naszym projekcie trzymamy lokalnie, w plikach z projektem. Jest to jak najbardziej okej dopóki zmieniamy je sami. Najczęściej jednak będziemy tworzyć produkty dla klientów, którzy będą chcieli mieć możliwość ich edycji.

Olaf Sulich

2020-12-28

Gatsby - Headless CMS

Obecnie, wszystkie dane w naszym projekcie trzymamy lokalnie, w plikach z projektem. Jest to jak najbardziej okej dopóki zmieniamy je sami. Najczęściej jednak będziemy tworzyć produkty dla klientów, którzy będą chcieli mieć możliwość ich edycji.

Do takich celów idealnie sprawują się rozwiązania typu Headless CMS. W przeciwieństwie do zwykłych CMSów, takich jak np. WordPress, pozwalają one zmieniać wyłącznie samą treść, bez możliwości edycji wyglądu.

DatoCMS

Do naszego bloga wybrałem DatoCMS, z którym miałem przyjemność niejednokrotnie pracować. Największą zaletą tego rozwiązania jest prostota. Jest to szczególnie ważne dla osoby nietechnicznej, czyli naszego klienta.

Na samym początku musisz założyć darmowe na stronie https://www.datocms.com/ i stworzyć nowy projekt.

Tworzenie modelu

Po przejściu do naszego dashboardu, w zakładce settings mamy możliwość tworzenia tzw. modeli. Model to nasza podstawa, w której będziemy definiować szkielet danych. W naszym przypadku musimy stworzyć model artykułu.

Okienko tworzenia nowego modelu

W nim definiujemy z jakich klocków ma być zbudowany. Do wyboru mamy mnóstwo możliwości, zaczynając od zwykłego tekstu, a kończąc na danych w postaci JSONa.

Dostępne pola dla modelu

Jeżeli spojrzysz na dane, które trzymamy w naszych plikach markdown, to zobaczysz co tak na prawdę potrzebujemy dodać w naszym CMSie. Każde pole posiada dodatkowe opcje, nas interesuje to, aby wszystkie pola były wymagane.

Opcje dla pola modelu

Uzupełnianie treści

Skorzystajmy z naszego modelu i stwórzmy potrzebne artykuły. Możemy to zrobić w zakładce Content. Jak widzisz wszystko jest tutaj banalnie proste. Po skończonej edycji, musimy zapisać artykuł i gotowe!

Panel, w którym możemy dodawać treść dla danego modelu

DatoCMS + Gatsby

Gatsby świetnie współpracuję z różnymi CMSami, DatoCMS nie jest tutaj wyjątkiem. Do integracji z tym rozwiązaniem mamy dedykowany plugin gatsby-source-datocms. Po zainstalowaniu, tak jak każdy plugin, dodajemy go do pliku gatsby-config.js:

{
 resolve: "gatsby-source-datocms",
 options: {
	  apiToken: process.env.API_DATO_CMS,
 },
},

Do skonfigurowania DatoCMS będziemy potrzebowali specjalny klucz, który możesz znaleźć w ustawieniach swojego projektu. Bedziemy go trzymać w zmiennej środowiskowej. Wspomniane zmienne obsłużymy za pomocą biblioteki dotenv. Musimy ją skonfigurować na samej górze naszego pliku konfiguracyjnego:

const path = require(`path`);
require("dotenv").config();

module.exports = {...}

Generowanie stron

Zrestartujmy serwer developerski i sprawdźmy czy będziemy mieli dostęp do danych z CMSa. Jeżeli odpalisz teraz GraphiQL, to zobaczysz wiele nowości. Doszło tutaj wiele pól związanych z Dato. Nas interesują wszystkie artykuły:

Zapytanie o wszystkie artykuły z DatoCMS w panelu GraphiQL

Jak widzisz, wszystko działa tak jak byśmy się tego spodziewali! Przejdźmy teraz do gatsby-node i zastosujmy nowe zapytanie:

const path = require("path");

exports.createPages = async ({ graphql, actions }) => {
 const { createPage } = actions;
 const pageTemplate = path.resolve(`./src/templates/postTemplate.js`);
 const result = await graphql(`
  query {
   allDatoCmsArticle {
    edges {
     node {
      slug
     }
    }
   }
  }
 `);
 result.data.allDatoCmsArticle.edges.forEach(({ node }) => {
  const { slug } = node;

  createPage({
   path: slug,
   component: pageTemplate,
   context: {
    slug,
   },
  });
 });
};

Strona artykułu

W poprzednim wpisie generowaliśmy dynamiczne strony na podstawie tzw. sluga. Skorzystaliśmy również z szablonu dla każdej strony. Tutaj również, cały trzon zostaje niezmieniony, musimy jedynie zaaktualizować zapytanie:

export const query = graphql`
 query($slug: String!) {
  datoCmsArticle(slug: { eq: $slug }) {
   slug
   title
   category
   content
   thumbnail {
    fixed(width: 200, height: 200) {
     ...GatsbyDatoCmsFixed_tracedSVG
    }
   }
   publishedat(formatString: "DD-MM-YYYY")
  }
 }
`;

Ponownie wybieramy tutaj interesujący nas artykuł, korzystając z GraphQLowych zmiennych. Poza nowymi polami, możesz tutaj zobaczyć fragment GatsbyDatoCmsFixed_tracedSVG. Jest to taki sam fragment, jaki wykorzystywaliśmy wcześniej, np. w sekcji Hero, ale dostarczany przez plugin gatsby-source-datocms.

Zadanie domowe

Przygotowałem dla Ciebie małe zdanie, które pozwoli Ci utrwalić zdobytą dziś wiedzę. Będzie to sekcja "O mnie", w której autor naszego bloga przedstawia swoją osobę. Jeśli znajdziesz jakieś trudności po drodze, to zawsze możesz skorzystać z gotowego rozwiązania na GitHubie.

Sekcja "O mnie" na blogu Louisa