Strona główna / Artykuły / Gatsby - Deployment

Gatsby - Deployment

Gatsby zalicza się do narzędzi typu Jam Stack. Jedną z ich zalet jest szybki i prosty deployment. Sprawdźmy jak w kilka chwil opublikować naszego bloga na Netlify.

Olaf Sulich

2021-02-07

Gatsby zalicza się do narzędzi typu Jam Stack. Jedną z ich zalet jest szybki i prosty deployment. Sprawdźmy jak w kilka chwil opublikować naszego bloga na Netlify.

Pierwszym krokiem do wydeployowania naszej strony będzie założenie konta na Netlify, jest to w pełni darmowe. Po zalogowaniu wybraniu repozytorium powinieneś zobaczyć okienko konfiguracyjne. To tutaj określamy gałąź, z której Netlify będzie budowało projekt. Poniżej mamy opcję wskazania komendy budującej nasz projekt oraz katalogu docelowego. Bez obaw, w przypadku Gatsbiego, Netlify sam wypełni wspomniane pola.

Okno konfiguracji projektu w Netlify

Ostatnią rzeczą na naszej liście jest podanie zmiennych środowiskowych, z których korzystaliśmy podczas developmentu. To tutaj podajemy klucz do DatoCMS oraz SITE_URL wykorzystywany w komponencie SEO.

Okienko konfiguracji zmiennych środowiskowych w Netlify

Po kilku chwilach nasza strona jest gotowa!

Strona główna bloga Louisa Edwardsa

Podsumowanie

Blog dla naszego fotografa gotowy! Oczywiście jest ona w surowym stanie, ale zachęcam Cię jej dalszej rozbudowy.

Jeśli pogubiłeś się gdzieś po drodze, to możesz zerknąć do kodu całego projektu na GitHubie.

Do usłyszenia!

Kurs JavaScript?
Mamy coś dla ciebie!

Opanuj JavaScript

Najbardziej praktyczny polski kurs języka JavaScript. 12h lekcji video, 63 ćwiczeń, 9 projektów oraz 800+ quizów - to wszystko czeka na ciebie w Opanuj JavaScript!

Dowiedz sie więcej
App screenshot

Przeprogramowany Newsletter 3-2-1: Technicznie-Rozwojowo-Bonus

Co piątek rano dzielimy się sześcioma wartościowymi materiałami na dobry początek weekendu. Dołącz do społeczności 1100+ ciekawych świata programistów.