Strona główna / Artykuły / Czym jest GitHub Copilot?

Czym jest GitHub Copilot?

Sztuczna inteligencja wdziera się do każdego obszaru naszego życia, a Copilot to najlepszy przykład na to, że pracę programistów zmieni nie do poznania.

Marcin Czarkowski

2021-07-19

Kiedy w zeszłym roku świat ekscytował się modelem językowym GPT-3, wielu fanów nowych technologii nie mogło usiedzieć z ekscytacji nad tym jakie konsekwencje dla ludzkości przyniesie taki wynalazek.

Niedługo po premierze samego modelu na Twitterze zaczęły krążyć róznorakie dema związane z generowaniem komponentów, budowaniem interfejsu użytkownika czy tworzeniem poezji. Wszystko to z jednej strony było traktowane z przymrużeniem oka, jednak z drugiej generowało mnóstwo pytań o rolę człowieka... w zasadzie we wszystkim co widzimy wokół nas.

Wspominając o generowaniu tekstu przy pomocy modelu językowego jesteśmy przecież tylko o krok od generowania kodu, który jest niczym innym jak tekstem podążającym za zestawem ściśle określonych reguł. W końcu już na studiach uczymy się o modelowaniu gramatyki, symbolach, pracy interpretera i kompilatora czy prostych językach programowania, które możemy stworzyć na przestrzeni jednego semestru. Czy kogoś w takim razie dziwi fakt, że kiedy poważna firma bierze się za temat generowania kodu, to rezultat ich pracy natychmiast ląduje na nagłówkach branżowych portali?

W najnowszym odcinku na kanale Przeprogramowani postanowiliśmy zmierzyć się z tematem generowania kodu na życzenie, a konkretnie z testami narzędzia Copilot tworzonego przez GitHuba we współpracy z Microsoftem. Pierwsze prezentacje i dema wyglądały naprawdę zdumiewająco, więc nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy Copilota nie zaprezentowali naszym widzom.

Zapraszamy na film!

Kurs JavaScript
Wejście w świat programowania

Opanuj JavaScript

Najbardziej praktyczny polski kurs języka JavaScript. 12h lekcji video, 63 ćwiczeń, 9 projektów oraz 800+ quizów - to wszystko czeka na ciebie w Opanuj JavaScript!

Dowiedz sie więcej
App screenshot

Przeprogramowany Newsletter

Co piątek rano dzielimy się sześcioma wartościowymi materiałami na dobry początek weekendu. Dołącz do społeczności 2 tys. ambitnych programistów.