Strona główna / Artykuły / 5 talków dla ambitnych web developerów

5 talków dla ambitnych web developerów

W dzisiejszym poście dzielę się z wami pięcioma materiałami z mojej prywatnej listy "must watch" (a konkretnie pięcioma prezentacjami), które znacząco wpłynęły na rozwój moich umiejętności związanych z web developmentem.

Przemek Smyrdek

2019-09-18

Wielu z was codziennie przyswaja dziesiątki "punktów wiedzy", które w mniejszym lub większym stopniu pomagają rozwijać się w programowaniu. Wśród tak ogromnej sterty książek, artykułów, screencastów, kursów czy filmów macie zapewne kilka takich, które zostaną z wami do końca kariery. Mogą to być materiały, które w prosty sposób wyjaśniły wam niezrozumiałe do tej pory pojęcia, pokazały wam nową perspektywę albo po prostu pozwoliły wam poznać coś całkowicie nowego. W dwóch słowach - zrobiły różnicę.

W dzisiejszym poście dzielę się z wami pięcioma materiałami z mojej prywatnej listy "must watch" (a konkretnie pięcioma prezentacjami), które znacząco wpłynęły na rozwój moich umiejętności związanych z web developmentem. Dla każdego, kto obraca się w świecie tworzenia rozwiązania dla internetu są to pozycje niemal obowiązkowe.

Oglądajcie, a następnie koniecznie dzielcie się waszą listą w komentarzach!

1. Robert Martin - Architecture the Lost Years

Konferencja Ruby Midwest i wszystko co znajdziecie na jej temat na YouTube to czyste złoto, ale ta konkretna prezentacja to jedno z tych wystąpień, które na długo po obejrzeniu zapadło mi w pamięci.

Na studiach, przez cztery intensywne semestry uczyłem się jak powinna wyglądać aplikacja webowa oparta o ASP.NET MVC. Następnie przyszedł Uncle Bob i powiedział mi, że uczą mnie bzdur. Pokazał też jak wg niego powinna wyglądać architektura aplikacji webowych oraz co słowo "architektura" właściwie oznacza.

Najważniejsze co wyciągnąłem z tej prezentacji to nie fakt, że istnieje pewne idealne podejście do pisania aplikacji webowych, ale to, że przy projektowaniu rozwiązań należy po prostu myśleć, a nie bezmyślnie powielać przeczytane praktyki i dobre porady. Niby nic, a zmienia wszystko. Zaaplikowane odpowiednio wcześnie zadziała jak mocna dźwignia kariery.

2. Tom Occhino, Jordan Walke - Introduction to React.js

Tak tak, prezentacja którą tutaj polecam to jedno z pierwszych zarejestrowanych nagrań na temat znanego i lubianego Reacta. Bez Suspense'a, bez hooków, bez Context API. Surowy, ES5-tkowy React.

Wymieniam to wystąpienie na mojej liście bo pamiętam jak dużo zamieszania wywołała wtedy chociażby koncepcja JSX'a - niby nic nowego, ale dla kogoś wychowanego na klasycznym podejściu "js - logika, html - template" był to naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Uważam też, że bez zapoznania się z historią tego właśnie narzędzia bardzo trudno o pełne zrozumienie tego jak obecnie wygląda front-end budowany w tej właśnie technologii.

Dla każdego fana znanego już równania UI=f(state) to pozycja obowiązkowa!

3. Philip Roberts - What the heck is the event loop anyway?

Podobno JavaScript jest wszędzie i wszyscy musimy go znać. Ale właściwie... w jaki sposób to działa? Jak radzą sobie z nim przeglądarki? No i czym jest ten cały event loop?!

Prezentacja którą tutaj wymieniam to znakomity przykład tego, jak skomplikowane początkowo koncepty mogą być przedstawiane w przejrzysty i całkiem prosty do zrozumienia sposób.

Polecam każdemu kto ma do czynienia z rozwiązaniami client-side, niezależnie od frameworka w którym je tworzy.

4. Jakub Kubryński - Utrzymywalne mikroserwisy - naga prawda

Przystępna prezentacja którą miałem okazję obejrzeć na żywo i którą polecam każdemu kto pracuje w środowisku mikroserwisów.

Po początkowym boomie na taki właśnie sposób rozwijania architektury rozwiązań webowych programiści muszą zmierzyć się z gorzką prawdą - świat nie jest tak idealny jak obiecywano nam na początku, a poziom trudności wzrasta z każdą godziną utrzymywania i debugowania mikroserwisowego rozwiązania.

Jakub Kubryński w swojej prezentacji pokazuje jak pracować z mikroserwisami, zwraca uwagę na najczęstsze problemy oraz pokazuje, jak pragmatycznie podejść do całego mikroserwisowego świata. Polecam każdemu - szczególnie tym, którzy wciąż jeszcze są na etapie monolitu, którego "koniecznie" trzeba się pozbyć ;)

5. Greg Young - Stop Over-Engenering

Mógłbym powiedzieć, że istotą tego wpisu jest pozycja numer pięć. O ile wszystko to co znajdziesz poprzednich punktach to pozycje stricte techniczne, to ta prezentacja Grega Younga sprawi, że będziesz lepszym programistą i kropka. Programistą, który rozumie na czym ta praca tak naprawdę polega, podchodzi do pracy pragmatycznie i wie, kiedy odpuścić.

W środku m.in. historia prostej z pozoru aplikacji do procesowania faktur.

Potencjał na wzorce projektowe ...

...pomyśleli jedni.

Potencjał do niepisania kodu...

...pomyślał Greg Young.

Po kilku latach pracy widzę jak bardzo uniwersalne jest to wszystko o czym opowiada autor, a "humans as a service" prawdopodobnie nigdy nie wypadnie już z mojej głowy. Koniecznie do obejrzenia - niezależnie od tego czym zajmujecie się na codzień.

Podrzuć coś od siebie!

Mam nadzieję, że prezentowana tutaj lista okaże się dla ciebie wartościowa i pomoże ci odkryć wiele nieznanych jeszcze perspektyw na świat web developmentu.

Jak widzisz nie ma tutaj prezentacji związanych z jednym konkretnym frameworkiem (nawet w prezentacji o React.js nie chodzi o samą bibliotekę), a wszystko co obejrzysz to treści bardziej uniwersalne. Jeśli zmagasz się z natłokiem wiedzy i nie wiesz na co tak naprawdę poświęcić czas, to takie "technologicznie-agnostyczne" podejście do nauki będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Szukając wzorców i praktyk na lata, a nie na kolejne trzy miesiące, budujesz szerokie kompetencje i uniezależniasz się od sukcesu jednego narzędzia, które aktualnie jest na topie.

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy takie prezentacje (lub inne zasoby!) chomikują w notatkach to koniecznie podziel się tym co masz - za komentarz nie będę wdzięczny jedynie ja, ale też wszyscy, którzy dzięki tobie nauczą się czegoś nowego.

Kurs JavaScript?
Mamy coś dla ciebie!

Opanuj JavaScript

Najbardziej praktyczny polski kurs języka JavaScript. 12h lekcji video, 63 ćwiczeń, 9 projektów oraz 800+ quizów - to wszystko czeka na ciebie w Opanuj JavaScript!

Dowiedz sie więcej
App screenshot

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter. Gwarantujemy zero spamu.